Sudjelovali smo virtualno na važnom događaju o obiteljskim politikama održanom u Budimpešti

Sudjelovali smo virtualno na važnom događaju o obiteljskim politikama održanom u Budimpešti

Od 13. do 15. studenog Budimpešta je postala europska prijestolnica obitelji, domaćin brojnih važnih događaja o obiteljskim politikama. ELFAC je sudjelovao s nekoliko svojih članica iz Njemačke, Grčke, Mađarske, Italije, Poljske, Rumunjske, Španjolske i Švedske, a na sastanku Izvršne mreže za obiteljske vrijednosti je on-line sudjelovala i Hrvatska udruga Obitelji 3plus sa svojim predstavnikom, članom upravnog odbora Stjepanom Kolednjakom.

Predstavljanje publikacije „Pogled na obiteljsku politiku Europske unije 2024.”

Prvo događanje, u srijedu 13. studenog ujutro, bilo je predstavljanje publikacije „Pogled na obiteljsku politiku Europske unije 2024.”, koju je izradio Institut Maria Kopp za demografiju i obitelj (KINCS). Izvješće analizira globalne demografske trendove u Europi, čimbenike koji utječu na formiranje obitelji te završava usporednom analizom obiteljskih politika svih zemalja EU-a.

Izvješće je dostupno za preuzimanje OVDJE.

Sastanak Izvršne mreže za obiteljske vrijednosti

Nakon toga uslijedio je šesti godišnji sastanak Izvršne mreže za obiteljske vrijednosti pod temom „Zaštita obiteljskih vrijednosti”. ELFAC je član ove mreže od njenog osnutka 2019. godine. Na hibridnom sastanku sudjelovalo je više od 30 predstavnika iz 20 organizacija iz 13 zemalja. Mreža okuplja istraživačke centre i civilne institucije koje zastupaju obitelji.

Attila Beneda, zamjenik državnog tajnika za obitelji, i Balázs Molnár, zamjenik državnog tajnika za europsku politiku, iz mađarske vlade istaknuli su važnost obiteljskih politika tijekom aktualnog šestomjesečnog mađarskog predsjedanja Vijećem EU-a. Sharifa Noaman Al-Emadi, izvršna direktorica Međunarodnog instituta za obitelj u Dohi (DIFI), opisala je nedavni kongres održan u njenoj zemlji u suradnji s UN-om povodom 30. obljetnice proglašenja Međunarodne godine obitelji.

Antoine Renard, počasni predsjednik FAFCE-a, predstavio je inicijativu F(Family)7 i njezine ciljeve, a Kinga Joó, članica ELFAC-ova odbora i Gospodarsko-socijalnog odbora EU-a, govorila je o nedavnom mišljenju Odbora o „Osiguravanju ravnoteže između posla i privatnog života prema potrebama svih”. Adam Karácsony, član Odbora regija, predstavio je svoje mišljenje o „Demografskim promjenama u Europi: alat za djelovanje”.

Nakon govora, sudionici su raspravljali o svojim aktivnostima i mogućim pravcima djelovanja. Raul Sanchez, glavni tajnik ELFAC-a, naglasio je potrebu za radom na kulturnom okviru i otvaranju rasprave o zamjenskom glasovanju za roditelje maloljetnika. Regina Maroncelli predstavila je dobre rezultate Europske mreže obiteljima prilagođenih općina.

Konferencija „Generacije za konkurentnu budućnost”

U četvrtak 14. studenog u Muzeju lijepih umjetnosti u Budimpešti održana je konferencija „Generacije za konkurentnu budućnost”. Konferencija je okupila stručnjake, donositelje politika i istaknute predstavnike civilnog društva iz različitih zemalja. Raspravljalo se o politikama potpore obitelji, ključnoj ulozi obitelji u izgradnji snažnog i uravnoteženog društva te načinima jačanja njene uloge u suočavanju s budućim izazovima.

Regina Maroncelli, predsjednica ELFAC-a, bila je jedna od glavnih govornica na temu „Mentalno zdravlje i obitelj”.

Izvješće o ravnoteži između posla i obitelji

U petak 15. studenog na Pravnom fakultetu Sveučilišta ELTE održan je međunarodni znanstveni simpozij na kojem je predstavljeno izvješće KINCS-a „Promicanje sudjelovanja roditelja s malom djecom na tržištu rada diljem EU-a”. Izvješće okuplja iskustva i preporuke 24 stručnjaka iz 17 zemalja o ravnoteži između posla i obiteljskog života.

Izvješće je dostupno za preuzimanje OVDJE.

Tünde Fűrész u uvodnom je govoru naglasila da je ravnoteža između posla i obiteljskog života središnji element mađarske obiteljske politike te da je cilj osigurati da rad i roditeljstvo nisu međusobno isključivi, već komplementarni čimbenici. Prema istraživanjima instituta, ravnoteža između posla i obitelji danas je bolja nego prije 10-15 godina.

Dr. Balázs Hankó, ministar kulture i inovacija, istaknuo je da su obitelji jedan od najvažnijih stupova uspješne budućnosti Mađarske te da je podrška obiteljima učetverostručena od 2010. godine. Naveo je ključne mjere poput poreznih olakšica za obitelji, subvencija za stambeno zbrinjavanje i proširenje kapaciteta vrtića, što je omogućilo povratak sve većeg broja majki s malom djecom na tržište rada. Također je spomenuo planove za državne stipendije i prilagodljive opcije studija za žene koje rode tijekom studija, kako bi se mladi potaknuli na osnivanje obitelji tijekom fakultetskih godina.

Udruga Obitelji 3plus članica je Europske konfederacije velikih obitelji i predstavnici Udruge su u ožujku 2024. posjetili Institut za demografiju i obitelji Mađarske.

Posjet udruzi velikih obitelji NOE i Institutu za demografiju i obitelji Mađarske