Djeca potpomažu ostvarenje roditelja kao osoba, ali i cjelokupne obitelji

Djeca potpomažu ostvarenje roditelja kao osoba, ali i cjelokupne obitelji

„Zagovaramo dobre primjere velikih obitelji jer, osim što su one jedno od ključnih rješenja demografije, mislimo da su i bitne za cjelokupan razvoj čovjeka“, istaknuo je dr. sc. Kristian Jambrošić, član Upravnog odbora udruge Obitelji 3plus, gostujući 3. svibnja na HKR-u u emisiji Argumenti. Uz sugovornike, Branimira Stanića, glavnog urednika Glasa Koncila i dr. sc. Zdenka Babića, predstojnika katedre za socijalnu politiku Pravnog fakulteta u Zagrebu, pokušao je dati konkretne odgovore na niz pitanja poput pruža li država dovoljnu potporu obitelji i na koji način, kakva je naša socijalna politika te koliko je u Hrvatskoj obitelji s više djece?

 

Jambrošić je istaknuo da je jedno od ključnih rješenja demografske politike upravo osnaživanje velikih obitelji te poticanje roditelja da se odluče imati više djece. „Ono što vidimo, i što želimo promijeniti, jest da nam u društvu nedostaje dobrih primjera. Primjera obitelji koje imaju više djece, koja su u konačnici i računski ključna za demografsku obnovu svake zemlje pa tako i naše, a koji pokazuju da u društvu vladaju veliki stereotipi kako djeca sprečavaju osobni razvoj i ostvarenje čovjeka. Vidimo iz primjera mnogih naših članova i obiteljskih entuzijasta da djeca nikad ne prestavljaju uteg, nego upravo obrnuto. Oni potpomažu ostvarenje roditelja kao osoba, ali i cjelokupne obitelji. Svako dijete u velikoj obitelji ima svoje specifičnosti i u takvom okruženju uče se socijalnim vještinama koje možda neće naučiti i usvojiti u procesu obrazovanja. Upravo zbog toga zagovaramo dobre primjere velikih obitelji jer, osim što su one jedno od ključnih rješenja demografije, mislimo da su i bitne za cjelokupan razvoj čovjeka.“

 

„Prema posljednjem popisu stanovništva u Hrvatskoj živi oko 113 000 obitelji s troje ili više djece, što je gotovo 600 000 ljudi“, istaknuo je Jambrošić. Dodatno je naglasio da to nije mali broj i da te obitelji zaista postoje, ali se ne ističu u javnosti kako zbog privatnih tako i zbog organizacijskih razloga. Udruga Obitelji 3plus nastoji pomoći takvim obiteljima kako financijski, kroz projekt Obiteljske kartice, tako i na druge načine kroz razne edukacije za djecu i slično.

 

Na pitanje je li tijekom ove pandemije bila ili je izostala koja mjera države za obitelji, Jambrošić je odgovorio: „Izostala je. To znam po tome što je krovna europska udruga velikih obitelji (ELFAC) napravila istraživanje u devet država upravo o tome kako su pojedine države reagirale u pandemiji po pitanju pomoći obiteljima. Hrvatska je bila jedna od anketiranih i pokazalo se da su kod nas izostale mjere pomoći za obitelji. U novonastaloj situaciji roditelji su se snalazili na razne načine kada su bili u pitanju on-line nastava, rad od kuće, briga za malu djecu dok su vrtići bili zatvoreni, a neki su ostali i bez posla. Tu je, konkretno, izostala bilo kakva financijska pomoć države, što je pokazatelj (ne)brige za obitelj i demografsku politiku.“

 

Suprotno tome, Stanić ističe kako posljednja istraživanja pokazuju da Hrvati vole i žele imati djecu i kako ne moramo voditi kampanju: dobro je imati dvoje ili troje djece. Njima je to pozitivna vrijednost čovječanstva i većini mladih taj „3plus“ živi u podsvjesti. Prema tome, Stanić naglašava da mi uopće nemamo problem da mladi ne žele imati djecu, kako je to slučaj u zapadnim zemljama, te se na tom zdravom tlu trebaju „uzgajati“ konkretne ideje.

 

Za kraj, Jambrošić je istaknuo da trebamo poticati svijest da je obitelj jezgra društva i da za nju nema zamjene ako želimo da društvo napreduje. „To je mjesto gdje se rađaju pojedinci koji će za jednu generaciju postati ljudi koji rade u ovoj državi i koji ju vode. Ako nam to nedostaje, koja je alternativa?!“

 

Cijelokupnu emisiju Argumenti od 3. svibnja možete poslušati OVDJE.

OSTALE VIJESTI